Ana Sayfa / Haberler / 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla ‘Engelsiz Düşler Etkinliği’ düzenlendi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla ‘Engelsiz Düşler Etkinliği’ düzenlendi

MLT_0582

BÜYÜKŞEHİR’DEN ENGELLİLERE ÖZEL PROGRAM

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Engelliler Koordinasyon Şube Müdürlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla duygu dolu bir program düzenlendi.

Battalgazi Halk Eğitimi Merkezi Salonu’nda düzenlenen “Engelsiz Düşler Etkinliği” adlı programa Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün, Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Turan, daire başkanları, kurum kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Programın açış konuşmasını yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Ziya Kesriklioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın İl dışında olması sebebiyle programa katılamadığını belirterek, kendisinin selamlarını ilettiğini kaydetti. Konuşmasında, 3 Aralık gününün, 1992 yılından bu yana, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Engelliler Günü” olarak kutlandığını ifade eden Kesriklioğlu, Tabipler Odasının verilerine göre; dünya nüfusunun yüzde 10’u, Türkiye nüfusunun ise 12.29’un engelli olduğunu söyledi.

Kesriklioğlu: Birçok proje ve hizmeti hayata geçirdik

TUİK verilerine göre Malatya’da 70 bini aşkın engelli vatandaşın olduğunu belirten Kesriklioğlu, Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak engellilere yaptıkları hizmet ve uygulamalardan kısa kısa bahsetti. Kesriklioğlu; “Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak adına birçok proje ve hizmeti hayata geçirdik. Özetle ifade etmek gerekirse;

Belediye tarihinde ilk kez Engelliler Koordinasyon Şube Müdürlüğünü kurarak engelli kardeşlerimize daha rahat hizmet edebilme imkânı sağladık.

3 adet engelli aracı ile 214 adet akülü tekerlekli sandalye alarak hizmete sunduk.

Engelli araçları için şehrin değişik bölgelerine 4 adet şarj merkezleri kurduk.

Son beş yılda alınan 65 otobüsümüzün tamamı alçak tabanlı olup engelli binişine uygun olarak alınmıştır.

600 engelli vatandaşımıza ücretsiz EKPSS Kursu verdik. Bu kardeşlerimizden 200’den fazla kişi memurluk sınavını kazanarak işe başladılar.

30 engelli vatandaşımıza KOSGEB’le birlikte girişimcilik kursu verdik.

Ayrıca Belediyemiz ve iştiraklerinde yasal zorunluluk oranı üzerinde personel istihdamı yaptık.

Yine bu bağlamda, Yeşiltepe’de yakında temelini atacağımız Engelliler Sarayı projemizi hatırlatmak istiyorum” dedi.

Ülkemizin kıymetini bilelim

Programda bir engelli annesi olan Vahide Bakan adlı vatandaş, yaptığı konuşmada engellilikle ilgili düşüncelerini paylaştı. Engellilere yönelik yapılan hizmetlerden dolayı tüm devlet büyüklerine teşekkür ettiğini belirten Bakan, “Gittiğimiz her yerde değer görüyoruz, insan yerine konuluyoruz. Eksiklikler tabiî ki olacak, ama hamdolsun bugünlerimize ki başta Belediye Başkanımız olmak üzere herkes bizimle ilgileniyor. Ülkemizin kıymetini bilelim; gerçekten ülkemiz değerli bir ülke” dedi.

Pandomim gösterisi, Engelli Korosu ve Sergi

Yapılan konuşmalardan sonra MABESEM tarafından pandomim gösterisi sunuldu. Engelli Korosu’nun konser verdiği etkinlik programında duygu dolu anlar yaşandı. Etkinlikte ayrıca engellilerin çeşitli sanat kurslarında ürettikleri el emeği göz nuru ürünler de görücüye çıkarak sergilendi.

Özür Dileriz

Bu Fedakârlıklar Örnek Olmalı

Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu, pandemi döneminde engellilerin dini eğitimlerinden uzak kalmamaları için sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.