Ana Sayfa / Haberler / BÜYÜKŞEHİR’DEN FARKINDALIK YARATAN PROJE

BÜYÜKŞEHİR’DEN FARKINDALIK YARATAN PROJE

Down sendromlu çocuklar zabıta oldu

 Down Sendromlular Spor Kulübü Derneği bünyesindeki 17 down sendromlu çocuk, 1 gün boyunca sahada zabıta görevi yaparak, özellikle engellilere yönelik yaşanan sorunlara müdahale ettiler.

1 gün boyunca zabıta olarak görev yapacak gençleri kabul eden Başkan Çakır, bugünün onlar için özel bir gün olduğunu belirterek, katkılarından dolayı kendilerine teşekkür belgesi verdi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla farkındalık yaratan bir proje gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Malatya Down Sendromlular Spor Kulübü Derneği tarafından gerçekleştirilen bir projeyle 17 down sendromlu çocuk 1 gün süreyle zabıta görevi yaptı.

 

23 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilen proje çerçevesinde down sendromlu çocuklar velileriyle birlikte Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı makamında ziyaret etti.

 

Güzel bir zabıta etkinliği

Ziyaret sırasında kısa bir konuşma yapan Malatya Down Sendromlular Spor Kulübü Derneği Başkanı Mehmet Ilkım, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin güzel bir etkinlikle down sendromlu çocukları bir araya getirdiğini belirterek, etkinlikten dolayı teşekkür etti.

 

Ilkım, “Çok güzel bir zabıta etkinliği. Herkese çok teşekkür ediyoruz. 17 down sendromlu üyemiz gün boyunca zabıta olacaklar. 1 aydır bu çocuklar bunun heyecanını yaşıyorlar. Malatya’da 600-700 civarında down sendromlu çocuğun olduğunu düşünüyoruz. Ama biz 300-400’üne ulaşıyoruz. Geri kalanlara basın aracılığıyla ulaşmaya çalışıyoruz. Belediye Başkanımıza verdiği desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Çok anlamlı bir gün. Bu gün herhangi bir engelliler günü değil. Tamamen spontane gelişen, Zabıta Dairesi Başkanımızın teklifiyle oldu. Farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu çocuklarımızın biz farkındayız, toplumun da bunun farkında olmasını istiyoruz.” dedi.

Bugün, onlar için özel bir gün

Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla böyle bir program yapıldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise bugünün down sendromlu çocuklar için özel bir gün olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal ve kültürel anlamda yoğun programlar düzenlediklerini kaydeden Çakır, özetle şunları söyledi:

 

“Bu çocuklarımız zabıta olmaya çok hevesliler. Belediyemiz tarafından herkese özel olarak zabıta giysileri hazırlandı. Çocuklarımızı böyle heyecanlı görmek bizleri son derece mutlu etti. Büyükşehir Belediyesi olarak birçok etkinlik yapıyoruz. Yıl içerisinde her gün bir etkinliğimiz var. Bu etkinliklerimizin ilimizin sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağladığını, çocuklarımızın gelişmesine, anlamında, öz güven sağlamasına ciddi katkılar sağladığına inanıyorum. Bugün çocuklarımız sokaklara çıkacaklar. Özellikle engelliler açısından gördükleri sorunlara müdahale etmiş olacaklar. Bugünün onlar için özel bir gün olduğuna inanıyorum. Emeği geçen mesai arkadaşlarıma, derneğimize ve velilerimize teşekkür ediyorum.”

 

Ziyaret sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, down sendromlu çocuklara katkılarından dolayı teşekkür belgesi ile çeşitli hediyeler verdi.

 

ÇARŞI-PAZAR DENETİMİ

Down semdromlu 17 çocuk Başkan Çakır’ı ziyaretlerinden sonra sahaya çıkarak denetimler yaptılar.

Denetimler sırasında kurallara uymayan esnaflar ile kaldırama araç park eden sürücülere uyarılarda bulundular.

Özür Dileriz

Bu Fedakârlıklar Örnek Olmalı

Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu, pandemi döneminde engellilerin dini eğitimlerinden uzak kalmamaları için sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.