Ana Sayfa / Haberler / ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bir mesaj yayımladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır mesajında, engelliliğin sağlık boyutunun yanı sıra engelliler için toplum olarak onların hayatını güzelleştirme, kolaylaştırma ve iyileştirme konusunda yapılan çalışmaların üzerine artı bir değer olarak nelerin eklenmesi gerektiği konusunun daha çok konuşulduğu bugünlerin engelliler ve bütün toplum için umut verici olduğunu söyledi.

Başkan Çakır, “Engelli vatandaşlarımızın engeli olmayan diğer vatandaşlar gibi toplum hayatına katılması, kimseye muhtaç olmadan kendi başlarına yaşayabilmesi başta biz idareciler olmak üzere tüm toplumun insani ve vicdani sorumluluğudur” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak, engelli vatandaşların diğer toplum bireyleri gibi engelsiz bir hayat yaşamaları için özel bir çaba sarf ettiklerini belirten Ahmet Çakır, “Bugüne kadar yaptığımız her yatırımda, sunduğumuz her hizmete merkeze engelli kardeşlerimizi koyduk, çünkü onların memnuniyetinin bütün toplumun memnuniyeti olacağı kanaatini taşıyoruz.” dedi.

Çakır, “Aldığımız otobüslerin tamamını engellilere uyumlu otobüslerden tercih ettik. Yaptığımız yol ve kaldırım düzenleme çalışmalarında engelli kardeşlerimize uygun düzenlemeler gerçekleştirdik. Özellikle görme engelli vatandaşlarımız için kaldırımlarda izli yol çalışmaları, yaya geçişlerinin olduğu yerlerde sinyalizasyonlara sesli uyarı sistemleri yaptık. Evden dışarıya rahatlıkla çıkıp, topluma katılmaları için temin ettiğimiz akülü engelli araçları dağıttık ve dağıtmaya devam ediyoruz. Onların çarşı pazarda seyahatleri sırasında yolda kalmamaları için akülü araç şarj istasyonları ile engelli lavaboları kurduk. Başta sağlık olmak üzere sosyal ve kültürel aktivitelerde yer almaları için özel olarak dizayn edilmiş minibüs hizmetlerine yenilerini ekleyerek çalışmalarımızı her geçen gün biraz daha arttırdık.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, sosyal aktivitelerin yürütüldüğü başta Sanat Sokağı içerisinde yer alan Sanat Merkezi olmak üzere, mahallelerde bulunan semt konaklarına kadar bütün tesislerin engelli vatandaşların hizmet almasına olanak sağlayacak şekilde inşa ettiklerini ve yaya üst geçitlerine asansör ve yürüyen merdivenler kurduklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesinin ve iştiraklerinde yasal zorunluluğun üstünde engelli personel istihdam ettiklerini belirten Ahmet Çakır, bu özel insanlara daha iyi hizmet sunmak için belediye bünyesinde Engelliler Koordinasyon Şube Müdürlüğünü kurduklarını belirterek Engelliler Yaşam Merkezi Projesi ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini ifade etti.

Engelliler ile ilgili yaptıkları çalışmaları kararlılıkla ve büyük bir titizlikle sürdüreceklerini belirten Başkan Çakır, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla bütün engellilerin önlerinde hiç bir engelin kalmadığı sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir gelecek dilediğini söyledi.

Özür Dileriz

Bu Fedakârlıklar Örnek Olmalı

Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu, pandemi döneminde engellilerin dini eğitimlerinden uzak kalmamaları için sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.