Ana Sayfa / Haberler / ENGELLİLERİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

ENGELLİLERİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı ve Malatya Büyükşehir Kent Konseyi, engelli sorunlarını konuşmak ve çözüm önerilerini ortaya koymak amacıyla Malatya’da bulunan 21 engelli derneğinin katıldığı bir istişare toplantısı düzenlediler. Kernek Meydanında bulunan Esenlik Şelale Restaurantta gerçekleştirilen programa Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Pektaş, Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ziya Kesiriklioğlu, Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu temsilcisi Seyit Soner Yılmaz ve dernek temsilcileri katıldı.

Malatya’daki engelli problemlerinin çözümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Abdullah Pektaş, problemlerin çözümü için doğru bir hedef belirlemenin yanı sıra sivil toplumun desteği ve gönüllü katılımın önemli olduğuna işaret etti.

Engelli sorunun sağlık, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan geniş bir perspektifte değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Pektaş, bunun için de eğitim, spor, sanat, iletişim, medya ve buna benzer alanlarda çalışma yapacak, öneriler geliştirecek komisyonların oluşturulması gerektiğini söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ziya Kesiriklioğlu yaptığı konuşmasında ülkemizde engellilerin nüfusun yaklaşık % 10’nun oluşturduğunu, Malatya’da ise bunun yaklaşık 70 bin engelliye tekabül ettiğini belirterek, bu engellilerin tamamına ulaşmak ve tamamına hizmet götürebilmenin zorluklarından bahsederek, kamu ve sivil toplum işbirliğinin özelde ise engelli dernekleri arasındaki iletişim mekanizmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

Malatya’da engellilerle ilgili neler yapılabilir, ne tür çözüm önerileri geliştirilebilir düşüncesiyle engellilik alanında hizmet üreten derneklerle bir araya geldiklerini belirten Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu temsilcisi Seyit Soner Yılmaz, diğer illere nazaran özellikle Malatya Büyükşehir Belediyesinin sağladığı imkânlarla çok iyi çalışmalar ortaya koyduklarını fakat bunu daha öteye taşımak istediklerini söyleyerek engelli dernekleri arasındaki işbirliğinin önemine işaret etti.

Daha sonra söz alan bazı engelli derneği temsilcileri, özellikle engellilerin eğitimi konusunun önemli olduğuna vurgu yaparak, ana sınıfı ve kaynaştırma eğitiminin üzerinde daha çok durulmasını istediler.  Engellilerin fiziki gelişimlerinin ruhsal gelişimine yaptığı katkının önemli olduğuna değinen dernek temsilcileri, engellilere daha çok spor yapma olanakların sağlanmasının yan ısıra özel hastanelerde fark ücreti alınmaması gerektiğini de ifade ettiler.

Özür Dileriz

Bu Fedakârlıklar Örnek Olmalı

Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu, pandemi döneminde engellilerin dini eğitimlerinden uzak kalmamaları için sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.