Ana Sayfa / Haberler / SAYIN BAŞKANIMIZIN ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

SAYIN BAŞKANIMIZIN ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

ÇAKIR; ENGELSİZ BİR HAYAT İÇİN AZAMİ GAYRET SARF EDİYORUZ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bir mesaj yayınladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın mesajı şöyle:

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırması açısından önemli bir gündür. Dünyaya gelen hiçbir insan yaşantısına dair hususlarda herhangi bir tercihte bulunamaz. Dolayısıyla gerek doğuştan, gerekse sonradan ortaya çıkan engellilik durumunu da kişiler tercih etmez. İmtihan yeri olarak bildiğimiz bu dünyada kimi insan doğuştan, kimi insan sonradan, herhangi bir hastalık veya kaza sonucu, bedensel, zihinsel, ruhsal, sosyal ve duygusal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmiştir. Unutmamalıyız ki; sağlıklı her birey aynı zamanda engelli adayıdır.

Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak, engelli kardeşlerimizin diğer toplum bireyleri gibi engelsiz bir hayat yaşamaları için azami gayret sarf ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız yatırım, hizmet ve uygulamalarda daima engelli kardeşlerimizi ön planda tuttuk. Aldığımız otobüsler, trambüsler, yaptığımız yol ve kaldırım düzenleme çalışmalarını engelli kardeşlerimize uygun şekilde gerçekleştirdik. Özellikle görme engelli vatandaşlarımız için kaldırımlarda izli yol çalışmaları, yaya geçişlerinin olduğu yerlerde sinyalizasyonlara sesli uyarı sistemleri yaparken, evden dışarıya rahatlıkla çıkmaları içinde akülü engelli araçları dağıttık. Başta sağlık olmak üzere sosyal ve kültürel aktivitelerde yer almaları için özel olarak dizayn edilmiş minibüsleri hizmetlerine sunduk. Şehit İbrahim Tanrıverdi Kültür ve Sanat Sokağı’nda yer alan sosyal aktivitelerin yürütüldüğü Sanat Galerisi’ni engelli vatandaşlarımıza uygun bir şekilde yaptırırken, yaya üst geçitlerine asansör ve yürüyen merdivenler kurduk. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına daha çabuk çözüm bulmak ve yakından ilgilenmek amacıyla belediyemiz bünyesinde Engelliler Koordinasyon Şube Müdürlüğünü oluşturduk. Bu ve bunun gibi yaptığımız daha birçok hizmet ve uygulamalarımız elbette ki yeterli değildir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da engelli kardeşlerimiz için çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerde Dünya Engelliler Günü dolayısıyla tüm engelli kardeşlerimizin bu anlamlı günlerini kutlarken, aileleriyle birlikte kolay ve engelsiz bir yaşam dileyerek, saygılar sunuyorum.”

 

Özür Dileriz

Bu Fedakârlıklar Örnek Olmalı

Malatya Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu, pandemi döneminde engellilerin dini eğitimlerinden uzak kalmamaları için sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.